Επίσκεψη της κ. Βασιλικής Ρουμελιώτου στο σχολείο μας
Ο Μάης μάς έφερε μία υπέροχη συγγραφέα στο σχολείο μας. Συγκεκριμένα, την Τετάρτη 15 Μαΐου2024, στον φιλόξενο χώρο της Σχολικής μας Βιβλιοθήκης, οι μαθητές των Β’ και Γ’ τάξεων είχαν την χαρά να συναντήσουν τη συγγραφέα Βασιλική Ρουμελιώτου και να μας παρουσιάσει τα βιβλία της: «Μην πας φωκάκι»και «ΜΙΛΑ!» των εκδόσεων Πάπυρος.
Ακούσαμε με ενδιαφέρον την περιπέτεια του γλυκού μας ήρωα, συζητήσαμε για ποιο λόγο δεν πρέπει να ακολουθούν ποτέ τους ξένους και μάθαμε τους βασικούς κανόνες αυτοπροστασίας, μέσα από την εξαιρετική παρουσίαση της κας Ρουμελιώτου.
Το μπρελόκ με το φωκάκι που μας χάρισε η συγγραφέας
θα μας συνοδεύει πάντα για την ασφάλειά μας!
Στη συνέχεια γνωρίσαμε τον Λουκιανό, τον ήρωα του «ΜΙΛΑ!» μέσα από έναν συνταρακτικό διάλογο και συνάμα βαθιά τρυφερό, μια μελανιά προσπαθεί να πείσει το αγόρι να βρει το κουράγιο να μιλήσει για εκείνη...
To παραπάνω βίντεο είναι εμπνευσμένο από το βιβλίο «ΜΙΛΑ» της Βασιλικής Ρουμελιώτου και δημιουργήθηκε από τους μαθητές της Γ΄τάξης του σχολείου μας με την αρωγή της εκπαιδευτικού Δέσποινας Λαζαρίδου.
... συζητήσαμε για τις μελανιές που δεν έγιναν από παιχνίδι και για την ανάγκη να μιλήσουμε για αυτές μέχρι να βρεθεί κάποιος να μας ακούσει!
«ΜΙΛΑ!» ένα βιβλίο για τη δύναμη της φωνής μας
και για το δικαίωμα να ζούμε ελεύθερα χωρίς φόβο!
Ευχαριστούμε πολύ την κα Ρουμελιώτου για την θαυμάσια παρουσίαση.
Της ευχόμαστε καλά συγγραφικά ταξίδια!